1. Brudne uszy u kota

Jeśli Wasz kot ma brudne uszy, należy mu je wyczyścić! Do tego potrzebny jest patyczek do uszu i w sumie nic więcej. Nie każde brudne uszy to od razu choroba, ale pamiętajcie, że jeśli po wyczyszczeniu, uszy Waszego kota zrobią się bardzo szybko znów brudne, najprawdopodobniej są one chore. Może to być świerzb lub zapalenie bakteryjne, grzybicze… W każdym z tych wypadków musicie udać się do weterynarza. Ten najprawdopodobniej sprawdzi co w uszach piszczy i zapisze maść do smarowania. Cały proces nie jest trudny, ale niezauważone i nieleczone uszy u kota mogą niestety przekształcić się w ciężką chorobę, dlatego lepiej iść do weterynarza wcześniej niż za późno.

2. Czerwone dziąsła kota

Podobno koniowi się w zęby nie zagląda, ale kotu czasami warto! Nasze koty niestety nie potrafią nam powiedzieć, że coś je boli. Problem choroby przyzębia u kota może być dla nich bardzo uciążliwy, szczególnie kiedy są to koty karmione karmą suchą. Mało kto wie jak powinno wyglądać zdrowe przyzębie, a jak chore i bolące, dlatego pokazuje przykłady:

Jeśli wasz kot ma czerwone dziąsła, tak jak na zdjęciu po lewej, musicie koniecznie iść do weterynarza. Niejednokrotnie, choroba dziąseł u kota jest oznaką czegoś bardziej skomplikowanego i nieprzyjemnego, dlatego nie czekajcie!

3. Długie pazury.

Oj tak! Każdy świeżoupieczony właściciel kota ma zagwozdkę jak obciąć kotom pazury. Faktem jest, że najlepiej jest zacząć uskuteczniać zabiegi od jak najwcześniejszych lat. Małe koty powinny być przewracane na plecy, dotykane po łapach i uszach, głaskane po całym ciele, po to aby się do tego przyzwyczaiły i żeby ‚na stare lata’ dawały sobie robić zabiegi kosmetyczne bez zbędnych wygibasów.

4. Stan sierści kota

Wypadająca sierść kotów, która zostaje nam na meblach, ubraniach i dywanach jest jednym z największych minusów posiadania kotów. Aby odpowiednio zadbać o kota należy wiedzieć, że na stan jego sierści, wpływa wiele czynników.

Jeśli chcecie mieć zdrowego kota o zdrowej sierści to musicie go przede wszystkim odpowiednio karmić. Posty o jedzeniu możecie znaleźć tu: KARMY MOKRE, KARMY SUCHE. Koty muszą mieć dostarczane kwasy Omega 3 i 6, muszą dostawać w małych ilościach warzywa, bardzo dobrze robi na sierść jajko (nie koniecznie kurze, może być przepiórcze). Pamiętajcie żeby lepiej podawać kotu samo żółtko, bez białka. Dlaczego? Przeczytajcie w moim artykule o tym CZEGO NIE POWINNIŚMY DAWAĆ KOTOM DO JEDZENIA. Również bardzo dobrze na sierść kotów działają sproszkowane algi morskie dodawane do jedzenia. Aby nie mieć w domu latających kul włosowych, musicie też koty czesać. Jest to ważne nie tylko ze względu na stan waszego mieszkania, ale także stan zdrowia kotów, które przy wylizywaniu swojej sierści, połykają jej mniej a dzięki temu nie tworzą się w brzuchu kule włosowe. Kot nie może mieć też wyliniałych placków – jeśli je ma, musicie udać się do weterynarza który powinien przeprowadzić z wami dokładny wywiad żeby dowiedzieć się o co może z tym plackiem chodzić! Takie łyse miejsca mogą być oznaką zarówno alergii pokarmowej jak i stresu.

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.